סתימה לבנה – יתרונות, חסרונות ומחיר

לקוחה לאחר טיפול סתימה לבנה במרפאה של דוקטור טל ברג
תוכן עניינים

מבין כל הטיפולים האסתטיים המוצעים לשיקום מראה השיניים, סתימה לבנה היא ככל הנראה הטיפול המבוקש ביותר. סתימה לבנה היא חומר מילוי לשיקום נזקי עששת, אך החשיבות שלה איננה תכליתית בלבד כי אם אסתטית. הסתימה הלבנה מחליפה את סתימת האמלגם השחורה והמסורתית שפוגמת בלובן היפה של השיניים ובאסתטיקה שלהן ומחזירה אותן למצבן הטבעי.

 

מטופלים רבים מגיעים למרפאת השיניים בתקווה ובציפייה להחליף את האמלגם השחור והבולט שמפריע לחיוך שלהם, אך אף על פי שרופאי השיניים תמיד נכונים לסייע לכל מי שחולם על שיניים יפות ולבנות, במקרה הזה זה לא תמיד מומלץ או משתלם, ותכף נבין למה.

 

במאמר זה נבחן את היתרונות, את החסרונות ואת המחיר של הסתימה הלבנה; נבדוק מתי אפשר להחליף סתימות בפה ונברר איפה כדאי לקבל את הטיפול העדין והמיוחד הזה.

 

סתימה לבנה

סתימה לבנה עשויה מחומר שרף מעובד המורכב מתערובת של חלקיקי פלסטיק וזכוכית עדינים. בניגוד לסתימות אמלגם שחורות סתימות לבנות מתמזגות בצבע הטבעי של השיניים וכאשר מבוצעות ע"פ הכללים, קשה להבחין בהן בעין לא מיומנת. בגלל היתרון האסתטי הזה הסתימות הלבנות מועדפות על רופאי שיניים ועל מטופלים.

 

עמדת משרד הבריאות בקשר לשימוש בסתימות אמלגם

הודעה על שימוש בסתימות אמלגם של משרד הבריאות

 

בשנת 2018 הצטרף משרד הבריאות הישראלי למדינות נוספות וקרא להגביל את השימוש באמלגם. יש לציין כי הקריאה של משרד הבריאות היא על הגבלת השימוש וכי עדיין השימוש באמלגם מותר ע"פ שיקול הדעת של רופאת השיניים המטפלת.

 

מצב התחלתי אצל מטופלת לפני סתימה לבנה

שן 35 (מלתעה תחתונה שניה משמאל): עששת סביב סתימה לבנה ישנה עם נגע עששת נוסף שמתפתח לכיוון נקודת המגע עם השן הסמוכה.

 

יתרונות הסתימה הלבנה

 • אסתטיות – אחד היתרונות העיקריים של סתימות לבנות הוא המראה הטבעי שלהן והאסתטיות שהן מוסיפות לשיניים. כאשר סתימה מחומר מרוכב מבוצעת ע"פ הכללים, היא מתמזגות בטבעיות עם צבע השיניים, ולכן סתימה לבנה בשן כמעט איננה נראית.
 • שימור מבנה השן – בניגוד לסתימות אמלגם השימוש בסתימות לבנות איננו מצריך הורדה רבה של חומר השן. תרכובת השרף של הסתימה הלבנה נקשרת לשן, מחזקת אותה ותומכת בה.
 • רבגוניות – סתימות לבנות אינן משמשות רק לטיפול בנזקי עששת אלא גם לתיקונים קוסמטיים כמו טיפול בשיניים סדוקות או שבורות, מילוי מרווחים בין השיניים ועיצוב שיניים לא אחידות.
 • רגישות מופחתת – סתימות לבנות רגישות פחות לשינויי טמפרטורה מסתימות אמלגם, ולכן המטופלים אינם חשים חוסר נוחות בעת אכילה או שתייה של מזונות או משקאות חמים או קרים.

 

חסרונות הסתימה הלבנה

 • החומרים המרוכבים רגישים מאוד לרטיבות ולכן לא ניתן לבצע סתימה לבנה כאשר העששת יורדת אל מתחת לחניכיים.
 • עדיין נקודת התורפה של החומרים המרוכבים היא השוליים, הנוטים להיצבע ולהידבק שוב ושוב בעששת, מה שמחייב החלפתם כל מספר שנים.
 • ביצוע סתימה לבנה מחייב פרוטוקול מסוים, מאוד קפדני, דבר הלוקח זמן רב יותר. לכן, לכאורה הסתימה קטנה יותר, אולם הביצוע שלה ארוך יותר. חוסר הקפדה על הכללים (יובש, שימוש בחומרי קישור מתאימים, ליטוש טוב וכדומה) יגרום לחומר הלבן ליפול מהשן. מכאן נגזרת העלות הגבוהה של סתימה לבנה יחסית לאמלגם.
 • שינויי גוון – הגוון של הסתימות הלבנות עלול להשתנות בחלוף הזמן במיוחד לאחר חשיפה לחומרים מזיקים כמו טבק, קפה, תה או יין אדום, ולכן מטופל שיש לו סתימה לבנה בשן קדמית, עלול לסבול מגוון לא אחיד בשיניים אם הוא צורך את החומרים הללו בקביעות. ניקוי קפדני של השיניים והרגלים טובים ונכונים של היגיינת הפה יכולים למזער שינויי גוון. מיד לאחר ביצוע של סתימה לבנה מתבקשים המטופלים לא לשתות קפה ו/או לעשן או לצרוך צבעי מאכל במשך 24 השעות הבאות, כל עוד נמשכת הריאקציה הכימית של הקשיית החומר הלבן.
 • סתימות לבנות אינן מומלצות לאנשים הסובלים מיובש פה (על רקע תרופות, סוכרת, הקרנות לחלל הפה) או לאנשים עם פעילות עששת גבוהה.
 • עלות – סתימות לבנות הן יקרות יותר מסתימות אמלגם. ביצוע סתימה לבנה לוקח זמן רב יותר, עלות חומרי הצריבה והקישור הקישור גבוהה מאוד ועלות חומרים מרוכבים איכותיים היא גבוהה גם כן.

 

מחיר סתימה לבנה

בואו נדבר על מחיר. מחיר סתימה לבנה מושפע גם מהמצב הקליני של המטופל (גודל השן, סוג השן, סוג החומר המרוכב וחומרי הקישור בהם משתמשת הרופאה וכמובן גודל הסתימה) וגם מהידע ומהניסיון של הרופא המטפל. המחיר הממוצע הוא בין 500 ש"ח ל־1200 ש"ח לסתימה.

 

חשוב לציין שסתימות אמלגם נמצאות בשימוש מזה שנים רבות וידועות בעמידותן ובחוזקן. ולכן אם אינכם סובלים מכאבים, ואם השן בריאה ולא ניכרים בה סימני עששת, לא מומלץ להחליף סתימת אמלגם בסתימה לבנה. הסרת אמלגם מהשיניים גורמת לשחרור כספית, ולכן אם אין סיבה רפואית (כמו עששת סביב השחזור הישן, שבר של השן או כאבים) – לא כדאי להחליף את סתימת האמלגם. הסרת סתימת אמלגם משן בריאה מזיקה למבנה השן ומסכנת את בריאותה לשווא.

 

המשך טיפול סתימה לבנה במרפאת שיניים בכרמיאל

בוצע סילוק של הסתימה הלבנה הישנה, הסרה של העששת ומריחת חומר על האזור הפונה אל מוך השן להגנה. שימו לב שלמרות שהסתימה יורדת מתחת לחניכיים, ההיגיינה הטובה של המטופלת מאפשרת ביצוע סתימה לבנה שכן אין דימום ואין רטיבות.

 

צריכים סתימה לבנה? דברו עם ד"ר טל ברג!

כדי לקבל החלטה מושכלת בנוגע לסתימות הלבנות, אתם צריכים להתייעץ עם רופאת השיניים שרואה מבעד לאסתטיקה ולמחיר וחושבת קודם כל על הבריאות שלכם. טיפולי שיניים מצריכים טיפול עדין, ידע, בקיאות וניסיון כדי לא להזיק למבנה השן ולא לפגוע בה.

 

ד"ר טל ברג היא מומחית ברפואת הפה ובטיפולי שיניים מדויקים ועדינים לרבות ביצוע שחזורים מחומרים מרוכבים/סתימות לבנות. ד"ר ברג וצוות המרפאה מחויבים לבריאות המטופלים ולשביעות רצונם ועושים הכול להצלחת הטיפול.

 

המרפאה של ד"ר ברג נמצאת בצפון הארץ, מרפאת שיניים פרטית בכרמיאל המצוידת בטכנולוגיה דנטלית מתקדמת, שמבטיחה את יעילות הטיפולים ואת הצלחתם. נוסף לסתימות לבנות ד"ר ברג מציעה למטופליה מבחר טיפולים דנטליים מונעים, טיפולים כירורגיים, טיפולים שיקומיים וטיפולים לחולים בסיכון. הגישה ההוליסטית שלה ושל צוות המרפאה מאפשרת להם להציע למטופלים טיפולי שיניים מסוגים שונים תחת קורת גג אחת כדי לשמור על הרצף הטיפולי ולדאוג לנוחות המטופל.

 

אם אתם צריכים סתימות לבנות או זקוקים לשירותי רפואת פה מתקדמים, צרו קשר עם המרפאה של ד"ר טל ברג הממוקמת בכרמיאל בלי לחשוש מהמרחק. המומחיות, הטכנולוגיה המתקדמת והגישה הטיפולית הממוקדת מצד אחד וההוליסטית מצד שני היא כל מה שאתם והשיניים שלכם צריכים.

 

סיום הטיפול של סתימה לבנה

סיום הסתימה הלבנה וליטוש החומר המרוכב עד שיתמזג עם זגוגית השן. גם כאן, החניכיים נפצעו במהלך הליטוש אולם היגיינה טובה מאוד של המטופלת גרמה לכך שלא הייתה דלקת ו/או דימום וביצוע הסתימה היה ע"פ כל הכללים.

 

** שינויי גוון – הגוון של הסתימות הלבנות עלול להשתנות בחלוף הזמן במיוחד לאחר חשיפה לחומרים מזיקים כמו טבק, קפה, תה או יין אדום, ולכן מטופל שיש לו סתימה לבנה בשן קדמית, עלול לסבול מגוון לא אחיד בשיניים אם הוא צורך את החומרים הללו בקביעות. ניקוי קפדני של השיניים והרגלים טובים ונכונים של היגיינת הפה יכולים למזער שינויי גוון.

ד"ר טל ברג
ד״ר טל ברג

ד"ר טל ברג רופאה בכירה, מומחית ברפואת הפה, עבדה בעברה כאחראית על תחום רפואת הפה במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

ד"ר ברג בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, בוגרת התמחות ברפואת הפה בביה"ס לרפואת שיניים של אוניברסיטת ת"א ובעלת רישיון מומחה ברפואת הפה מטעם משרד הבריאות.

שתפו את המאמר עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
אולי יעניין אותך גם
זקוקים לייעוץ? צרו איתנו קשר!  מרפאת שיניים בכרמיאל - ד"ר טל ברג

  מרפאת שיניים מומחים בצפון, יחידה מסוגה, המבצעת טיפולי שיניים לחולים מורכבים, רפואת שיניים כללית וטיפול מסור לחלל הפה. רופאת שיניים מומחית ברפואת הפה, מומחה פה ולסת ורופאת שיניים מומחית לילדים.

  תפריט נגישות

  למידע וייעוץ מקצועי