אוסטיאופורוזיס וטיפולי שיניים

בית / אוסטיאופורוזיס וטיפולי שיניים

אוסטיאופורוזיס היא מחלה הפוגעת בעצם ומחלישה אותה. רק לעיתים נדירות, ובעיקר אצל אנשים מחוסרי שיניים, יש ביטוי של המחלה גם בעצמות הלסת.

המחלה פוגעת בעיקר בנשים, אולם חשוב להדגיש כי כל חולה מורכב הנוטל תרופות מדכאות חיסון, בעיקר סטרואידים (פרדניזון/דקסמתזון) באופן קבוע, מפתח ירידה בצפיפות העצם כתופעת לוואי.

הטיפול במחלה זו מתבסס על תרופות שונות:

  1. משפחת ביספוספונטים: כמו פוסאלן, אלנדרונט, אקטונל וכד'. תרופות אלו ניתנות ככדורים לבליעה או עירויי אחת לשנה ("אקלסטה").
  2. נוגדן מונוקלונלי המעכב פעילות של אוסטיאוקלסטים – "פרוליה"

תרופות משתי המשפחות הללו, עלולות לגרום לנמק של עצם הלסת בעקבות זיהום שמקורו בשיניים או בחניכיים, וכן לסיבוכים בעקבות עקירה של שיניים ופעולות כירורגיות (עקירות ושתלים).

תרופות אלו נשארות שנים רבות במחזור הדם – 15 עד 20 שנים, ולכן אין הרבה תועלת בהפסקה של נטילתן למשך חודשים ספורים לפני או אחרי הפרוצדורה. גם בדיקות דם ספציפיות, כמו CTX אינן יכולות לנבא התפתחות נמק של העצם, ולכן היא מיותרת.

גורמי סיכון נוספים, כמו סוכרת, נטילת תרופות מדכאות חיסון (סטרואידים, תרופות ביולוגיות) ומחלות רקע קשות (אונקולוגיות) מעלים את הסיכון להתפתחות נמק של הלסת.

מחלת האוסטיאופורוזיס היא מחלה קשה ועלולה לסכן חיים, ולכן יש לאפשר את הטיפול התרופתי במחלה מהר ככל האפשר, ללא הפסקות.

האם מותר לעשות טיפולי שיניים בזמן טיפול באוסטיאופורוזיס?

בוודאי שמותר לבצע טיפולי שיניים בזמן טיפול באוסטאופורוזיס. למעשה, לא קיים אף מצב רפואי האוסר ביצוע טיפולי שיניים, ודווקא אנשים שלהם גורם סיכון להתפתחות סיבוכים בחלל הפה – חייבים להקפיד על טיפולי שיניים שגרתיים.

מותר לבצע טיפולי שיניים משמרים ללא חשש – סתימות, טיפולי שורש, הסרת אבנית ע"י שיננית וכד'.

גם פעולות כירורגיות ניתן לבצע, כמעט ללא חשש, כאשר הפעולה מתבצעת אצל רופא שיניים עם הידע המתאים. יש לתכנן את הפעולה הכירורגית כך שהיא תתבצע בסביבה נקייה ובמיומנות המתאימה.

האם ניתן לבצע שתלים דנטליים בחולי אוסטיאופורוזיס?

חולים רבים פונים אלינו בשאלה האם ניתן לבצע שתלים בחולי אוסטאופורזיס והתשובה העקרונית היא כן. אם מדובר בהשתלות שיניים פשוטות, כאשר יש רמה גבוהה של תחזוקה של חלל הפה וללא נוכחות מחלת חניכיים פעילה.

כאשר מדובר על השתלות שיניים לחולי אוסטאופורוזיס המחייבות פרוצדורות מקדימות כמו אוגמנטציה (בניית עצם תוך שימוש בתחליפי עצם) או הרמת סינוס – יש לתכנן זאת עם רופא שיניים מומחה ברפואת הפה וכירורג פה ולסת מומחה.

רופא שיניים לחולה אוסטיאופורוזיס

ההמלצות לחולות הנוטלות תרופות אלו הן –

  1. הקפדה על היגיינה של חלל הפה הכוללת ביקורות תכופות אצל רופא השיניים והשיננית.
  2. יש ליידע את רופא השיניים בנטילת תרופות אלו ובמידת הצורך להתייעץ עם רופא שיניים מומחה ברפואת הפה לגבי תכנית הטיפול הדנטלית.
  3. יש להקפיד ולסלק מוקדי זיהום מחלל הפה וכן לסיים טיפולי שיניים הכוללים ניתוחים טרם תחילת הטיפול בביספוספונטים. (ביספוספונטים יכולים להינתן גם בצורה של עירוי אחת למספר חודשים או אחת לשנה).

יש להתייעץ עם רופא שיניים מומחה ברפואת הפה לגבי ההשלכה של צורה זו של טיפול על תכנית הטיפול הדנטלית.

מרפאת שיניים בכרמיאל לאוסטאופורוזיס

למידע וייעוץ מקצועילמידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם