8 דגשים לבדיקת רופא שיניים

בדיקת רופא שיניים
תוכן עניינים

רובנו המכריע יזדקק לבדיקת רופא שיניים בשלב זה או אחר בחיים אך לחלק לא מבוטל מאתנו אין מושג מה צריכה לכלול בדיקת רופא שיניים.

האם בדיקה צריכה להיות בתשלום או חינם, האם צריכה לכלול אלמנטים מסוימים, האם צריך להתבצע גם טיפול במקביל והאם צריך לבצע תיאום ציפיות?

 

בדיקת רופא שיניים

לנוחיותכם ולבריאותכם ריכזנו עבורכם 8 דגשים שיאפשרו לכם לדעת אם מדובר בבדיקה מקיפה ויסודית שעתידה לשפוך אור על מצבכם הדנטלי. זכרו כי בדיקות מקיפות ירדו לשורש הבעיות, יסייעו רבות בבניית תכנית דנטלית מדויקת שתחסוך הפתעות בעתיד.

 

1. רבים וטובים נוטים להתפתות אחר בדיקות חינם בהן מציץ רופא השיניים אל פה המטופל וקובע כי הוא זקוק לאי אילו עקירות שיני בינה, טיפולי שורש, השתלות וכדומה.

אז הדגש הראשון הוא לבצע בדיקת רופא בתשלום, בה אינכם מחויבים להמשיך את הטיפול אצל אותו רופא ואף יכולים לקבל חוות דעת נוספת.

בדיקה רצינית שתארך בין חצי שעה ל-40 דקות היא מעין אפיון של המצב הנוכחי.2. בטרם ינבור רופא השיניים בפיכם חשוב שיכיר את מצבכם הרפואי, הכולל את המחלות מהן אתם סובלים, את התרופות אותן אתם נוטלים באופן קבוע ויהיה מודע להשלכות של מצבכם הרפואי על הטיפול.

לדוגמה, חולים הנוטלים תרופות לדילול הדם עלולים לדמם בעת טיפול שיניים פולשני ומשכך חייב רופא השיניים לדעת את מצבם בטרם מתחילים בבדיקה פולשנית.

*על המטופל לענות על שאלון בריאות בו יפרט את מצבו.3. בדיקת רופא שיניים אינה מיועדת אך ורק לשיניים והיא מהווה הזדמנות מצוינת לבדיקה מקיפה של ריריות חלל הפה (בלוטות הרוק, חך, לשון ורצפת הפה).

בדיקה שכזו יכולה לאתר פצעים ונגעים שונים הניתנים לטיפול ואף להציל חיים בזכות איתור מוקדם של סרטן חלל הפה.

 

4. כמובן כי רופא שיניים צריך גם לבדוק את השיניים וזאת על ידי הסתכלות, מישוש שיניים חשודות, ניקוש ובדיקת קור במידת הצורך.

כך יוכל הרופא לאתר הפרשות מוגלתיות שונות, עששת ובעיות שיניים נוספות.

 

5. מחלות חניכיים הן שכיחות מאוד בקרב האוכלוסייה ולא הרבה אנשים נוטים לבדוק את מצב החניכיים שלהם.

חשוב לדעת כי בדיקת חניכיים צריכה להתבצע על ידי רופא השיניים שלכם, הן על ידי מבט והן על ידי פרוב (סרגל מיוחד) המוחדר אל כיסי החניכיים שלכם.

 

6. אין חכם כמראהו של צילום ובדיקת רופא צריכה לכלול לפחות סוג אחד של צילומי שיניים.

צילומי נשך יאתרו עששת בין השיניים ויכולים להעיד על גובהה של עצם הלסת.

אם ישנם טיפולי שורש ותיקים, השתלות שיניים שנעשו בעבר או שיניים בעלות כתרים אז חובה לבצע צילומים שלהן.

כאשר מדובר בחלל פה עם היסטוריה דנטלית ותיקה אז כדאי מאוד לבצע צילום פנורמי או צילום סטטוס.

 

7. שיחה מפה אל פה – שיחה שלכם עם הרופא תסייע רבות להבנת התלונה שלכם.

כמו כן, תקשורת יעילה בין הרופא למטופל תאפשר בהירות רבה יותר, שקיפות ותאפשר להציג ולהסביר למטופל את ממצאי הבדיקה ויחד להחליט על תכנית טיפולים מתאימה.

 

8. אם במתן תכנית טיפולים מתאימה עסקינן אז תכנית שכזו, שתענה על צרכיו של המטופל היא התוצר של בדיקת השיניים.

 

לסיכום,

בדיקה הנעשית על ידי רופא השיניים שלכם היא בעלת חשיבות רבה, הן לטווח המידי והן לבריאות חלל הפה שלכם בעתיד.

בדיקה מקיפה תספק תמונה רחבה על מצב השיניים, חניכיים, ריריות חלל הפה ותתריע על חשד להימצאותם של פצעים, נגעים ומחלות שונות העלולים לסכן אתכם.

 

בדיקת רופאת שיניים במרפאת "טל ברג" בכרמיאל

רופאת שיניים מומחית בכרמיאל - טל ברג

ד"ר טל ברג – "בדיקת שיניים היא אבן דרך משמעותית להצלחת תכנית הטיפולים".

 

מרפאתה של ד"ר טל ברג בכרמיאל הינה מרפאת שיניים ייחודית בצפון לטיפול בחולים עם רקע רפואי מורכב. במרפאה מתבצעות בדיקות על ידי רופאת שיניים מומחית ברפואת הפה עם כל הדגשים המובאים לעיל.

לאחר בדיקת הרופא יוכלו להמשיך הנבדקים לטפל בשיניהם במרפאתנו בכרמיאל, בה מתבצעים כל טיפולי השיניים, כולל טיפולים משמרים, שיקום הפה, השתלות שיניים וניתוחי לסתות.

ד"ר טל ברג
ד״ר טל ברג

ד"ר טל ברג רופאה בכירה, מומחית ברפואת הפה, עבדה בעברה כאחראית על תחום רפואת הפה במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

ד"ר ברג בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, בוגרת התמחות ברפואת הפה בביה"ס לרפואת שיניים של אוניברסיטת ת"א ובעלת רישיון מומחה ברפואת הפה מטעם משרד הבריאות.

שתפו את המאמר עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
אולי יעניין אותך גם
זקוקים לייעוץ? צרו איתנו קשר!    מרפאת שיניים בכרמיאל - ד"ר טל ברג

    מרפאת שיניים מומחים בצפון, יחידה מסוגה, המבצעת טיפולי שיניים לחולים מורכבים, רפואת שיניים כללית וטיפול מסור לחלל הפה. רופאת שיניים מומחית ברפואת הפה, מומחה פה ולסת ורופאת שיניים מומחית לילדים.

    תפריט נגישות

    למידע וייעוץ מקצועי