סיפור מקרה – טיפול שיניים מורכב ללא הפסקה בטיפול תרופתי

טיפול שיניים מורכב ללא הפסקה בטיפול תרופתי
תוכן עניינים

ריקי בת 74.

ברקע יתר לחץ דם, פירפור פרוזדורים ואוסטיאופורוזיס המטופלים בתרופות, בין השאר אליקוויס לדילול הדם וזריקות "פרוליה" לשיפור צפיפות העצם – אחת לחצי שנה.

בעברה טופלה גם ב"פוסאלן" לאוסטיאופורוזיס.

 

לפני כ – 10 שנים בוצעה אצלי במרפאה תותבת שלמה עליונה נתמכת שתלים ושיקום על גבי שתלים בלסת התחתונה.

כעת, התותבת נשברה והחלטנו לעבור לשיקום קבוע – גשר חרסינה עליון בלסת העליונה.

יש לציין כי ריקי מטופלת עם שיתוף פעולה מאוד גבוה. היא מתייצבת אצל השיננית אחת ל – 3 חודשים ומקפידה מאוד על צחצוח השיניים.

 

 

היה לשתינו ברור כי התהליך יהיה ארוך, לא פשוט, שבמהלכו לא נפסיק שום טיפול תרופתי – לא לדילול דם ולא לאוסטיאופורוזיס כדי שלא נסכן את חייה.

 

ויצאנו לדרך…

 

תהליך הטיפול

 

צילום פנורמי של שתלים

בצילום פנורמי ראשון בדקנו שהכול תקין עם השתלים הוותיקים, כי התכנון היה להוסיף שתלים נוספים ולהשתמש בשתלים הוותיקים כך שבסך הכול יעמוד השיקום הקבוע על 8 שתלים.

 

 

 

צילום פנורמי לאחר הוספת 4 שתלים נוספים

בהדרגה, ומבלי להפסיק אף טיפול תרופתי, תוך כדי תיזמון מדויק, בוצעו ניתוחים להוספת עצם בלסת העליונה באזור האחורי (הרמת סינוס פתוחה) ותוספת של 4 שתלים נוספים.

אחרי הניתוח נכנסנו לתקופת המתנה של חצי שנה כדי לאפשר ריפוי מלא וקליטה מלאה של השתלים בתוך העצם.

 

 

 

 

בתום חצי שנה בוצעה חשיפה של השתלים.

 

נלקחו מידות וריקי קיבלה גשר זמני מאקריל איתו הסתובבה כחצי שנה נוספת. הגשר הזמני מאפשר לרקמה הרכה (מה שהיו פעם חניכיים) להסתדר סביב השתלים החדשים על מנת לנסות ולקבל כמה שיותר מראה טבעי. במהלך חצי שנה זו, הגיעה ריקי בקביעות לשיננית ולעבודות לריפוד הגשר והתאמתו למתאר החניכיים המשתנה.

 

 

אחרי חצי שנה של שיחזור זמני נלקחו מידות לסיום העבודה. בוצע שלד מתכת ואחריו נמסר לריקי גשר חרסינה בצבע טבעי ויפה המותאם בדיוק לחיוך שלה.

 

 

גשר חרסינה עליון בלסת העליונה

 

והנה התוצאה הסופית.

כל התהליך כולו – שנה וחצי, ללא הפסקה בטיפול תרופתי תוך כדי התחשבות מלאה במצבה הרפואי של ריקי ובתהליכי הריפוי הנדרשים של העצם והרקמה הרכה.

 

תודה רבה:

  • ד"ר רג'א נדאף – מומחה בכירורגיה פה ולסתות, על החלק הכירורגי.
  • גב' ברטה פרפיניאל – טכנאית שיניים בדרגת אמן על הסבלנות, הידע, התמיכה והעבודה המהממת.
ד"ר טל ברג
ד״ר טל ברג

ד"ר טל ברג רופאה בכירה, מומחית ברפואת הפה, עבדה בעברה כאחראית על תחום רפואת הפה במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

ד"ר ברג בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, בוגרת התמחות ברפואת הפה בביה"ס לרפואת שיניים של אוניברסיטת ת"א ובעלת רישיון מומחה ברפואת הפה מטעם משרד הבריאות.

שתפו את המאמר עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
אולי יעניין אותך גם
זקוקים לייעוץ? צרו איתנו קשר!    מרפאת שיניים בכרמיאל - ד"ר טל ברג

    מרפאת שיניים מומחים בצפון, יחידה מסוגה, המבצעת טיפולי שיניים לחולים מורכבים, רפואת שיניים כללית וטיפול מסור לחלל הפה. רופאת שיניים מומחית ברפואת הפה, מומחה פה ולסת ורופאת שיניים מומחית לילדים.

    תפריט נגישות

    למידע וייעוץ מקצועי